Czy porady podatkowe online są bezpieczne?

We współczesnym świecie znaczna część usług przeniosła się do świata wirtualnego. To w internecie szukamy różnego rodzaju specjalistów, którzy mogą pomóc nam między innymi w prowadzeniu biznesu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wiele spraw można załatwić, nie tracąc czasu na dojazdy np. do biura księgowego, gdyż wystarczy kontakt online. Czy jednak taka współpraca zawsze jest bezpieczna?

Komu powierzyć obowiązki związane z kwestiami podatkowymi w firmie?

To, kto jest odpowiedzialny za prowadzenie księgowości, zależy bardzo często od wielkości firmy. Jeśli sprawa ta dotyczy dużych przedsiębiorstw lub korporacji zatrudniających dziesiątki, lub nawet setki pracowników, to tego typu firmy mają zazwyczaj swój wewnętrzny dział, który dba o to, aby wszystkie kwestie związane z podatkami, rachunkami itp. były pod kontrolą. Jednak mniejsze biznesy, a także jednoosobowe działalności gospodarcze szukają innych rozwiązań, gdyż zatrudnienie księgowej jest dla nich zwyczajnie zbyt kosztowne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Bardzo często wybierani są usługodawcy oferujący porady podatkowe oraz księgowość online.

Czy korzystanie z porad księgowych online jest bezpieczne?

Porady księgowe online mogą być bezpieczne, ale ważne jest, aby przed skorzystaniem z takich usług przestrzegać kilku zasad.

Podstawową kwestią jest sprawdzenie wiarygodności źródła porad, z których mamy zamiar skorzystać. W tym celu należy upewnić się, że informacje pochodzą od licencjonowanego doradcy podatkowego lub renomowanej firmy specjalizującej się w doradztwie podatkowym. Warto poszukać opinii i recenzji na temat danej firmy lub eksperta.

Kolejna bardzo ważna sprawa, to szyfrowanie danych. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy strona internetowa, z której korzystamy, używa bezpiecznego połączenia (protokół HTTPS). Symbol zamkniętej kłódki obok adresu URL w przeglądarce wskazuje na zabezpieczone połączenie. Ponadto dobrze jest przeczytać politykę prywatności usługodawcy, aby dowiedzieć się, jak będą używane nasze dane osobowe i czy są odpowiednio chronione.

Zawsze należy korzystać z oprogramowania antywirusowego. Jest to najlepszy sposób, aby chronić swoje urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem i przechwyceniem przez oszustów naszych wrażliwych danych.

O czym pamiętać rozpoczynając współpracę z biurem księgowym online?

Decydując się na podjęcie współpracy z księgowością online lub nawet na skorzystanie z porad doradcy podatkowego działającego w sieci, warto sprawdzić, czy udostępnia on swoje certyfikaty i licencje, aby uwiarygodnić swoje kompetencje. Tego typu informacje powinny znajdować się na stronie internetowej danego usługodawcy. Ponadto zanim nabierzemy zaufania do osoby, z której pomocy mamy skorzystać, dobrze jest zweryfikować jego porady podatkowe z innym wiarygodnym źródłem lub profesjonalistą, aby mieć pewność, że są one dokładne i aktualne.

A czy Ty korzystać z usług specjalistów online? Jeśli tak, to co robisz, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi oszustwami? Daj znać w komentarzu co myślisz na ten temat.