Jakie zmiany w prawie pracy czekają nas w 2023?

1 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany dotyczące kodeksu pracy. Są one niezwykle istotne i obszerne, a dotyczą zarówno pracodawcy, jak i pracownika, dlatego warto je poznać. Chcesz wiedzieć jakie zmiany w prawie pracy czekają nas w 2023? O tym poniżej!

Jakie zmiany prawa pracy wymusiła Unia Europejska?

Unia Europejska zobowiązała kraje członkowskie do przyjęcia rezolucji work-life balance, wprowadzającej równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zmiana ta ma również dotyczyć zwiększenia zaangażowania ojców w opiekę nad dziećmi oraz wyrównania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Zmiany dotyczyć będą również dostosowania obecnego rynku pracy do aktualnych potrzeb, w tym unormowania pracy zdalnej, ułatwienia zatrudniania cudzoziemców oraz wprowadzenia możliwości kontroli trzeźwości w miejscu pracy.

Warto więc poznać szczegóły tych zmian, a będąc przedsiębiorcą tak przygotować miejsca pracy, aby od stycznia 2023 być gotowym na wszelkie zmiany.

Jakie najważniejsze zmiany prawa pracy nas czekają?

Jedną z większych zmian, która się pojawi, jest obowiązkowe podanie przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony. Do tej pory nie było obowiązku takiej praktyki. Jest ona bardzo ważna z uwagi na dużą liczbą pracowników, których będzie dotyczyć.

Znacząco uproszczono przepisy pozwalające na zatrudnienie obywateli Ukrainy. Wystarczyć będzie jedynie złożenia odpowiedniego zawiadomienia i to już po zatrudnieniu takiego pracownika. Bardzo podobnie jest w przypadku zatrudniania obywateli tzw. Wielkiej Szóstki. Co więcej, pojawiają się informacje, że przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców ulegną jeszcze większym zmianom i uproszczeniom.

Kolejną nowością w prawie pracy w 2023 roku jest wprowadzenie możliwości kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę, bez potrzeby wzywania policji. Procedura ta może odbyć się w sytuacji, gdy szef oceni, że kontrola jest niezbędna do ochrony życia i zdrowia swoich pracowników. Musi on posiadać odpowiednio skalibrowany alkomat z wymaganymi homologacjami.

Jakie zmiany w prawie pracy w 2023 czekają pracownika?

Wraz ze zmianą prawa pracy w 2023 roku, pracownik zyskuje nowe uprawnienia, których dotychczas nie było. Jednym z nich jest wprowadzenie dodatkowego, 5-dniowego, bezpłatnego urlopu opiekuńczego.

Dodatkowo pracownik otrzyma 2 dni lub 16 godzin wolnego, w związku z działaniem siły wyższej. Można za nią uznać pilną sprawę rodzinną, chorobę, wypadek. I z tego udogodnienia skorzystać będzie można jedynie w przypadku, kiedy osoba ta koniecznie musi pojawić się na miejscu. Wynagrodzenie związane z tym wolnym wyniesie 50% podstawy wymiaru zasiłku.

Jak widać, zmian jest naprawdę sporo, a pracodawcy już starają się dostosować do nowych przepisów prawa pracy, tak aby od 2023 roku być na nie przygotowanym i według nich działać.

Gdzie szukać porad z zakresu prawa pracy? Porady z prawa pracy online

Potrzebujesz prawnika, chcesz skorzystać z porady specjalisty w sprawie prawa pracy? Możesz to zrobić online. Wyjaśniamy, jak znaleźć darmową pomoc prawną. Adwokaci, radcy prawni wesprą cię w sytuacjach, które nie wymagają postępowania sądowego, ale też mogą pomóc ze skierowaniem sprawy do sądu.

Kto może skorzystać z darmowej pomocy prawnej?

Zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, skorzystać z pomocy prawników, mogą osoby, które mają mniej niż 26 lat, mają więcej niż 65 lat, posiadają Kartę Dużej rodziny, są kombatantem, weteranem, otrzymały świadczenie pomocy społecznej w ciągu ostatniego roku oraz osoby, które zostały poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej. Nieodpłatną pomoc prawną znajdziesz w:

  • urzędzie gminy,
  • urzędzie miasta,
  • w starostwie powiatowym.

By skorzystać z porady, możesz umówić się telefonicznie lub przez stronę BiP urzędu starostwa powiatowego. Jeśli obawiasz się jakość darmowych porad prawnych, możesz przeczytać nasz artykuł, który wyjaśnia, jak one funkcjonują, czy darmowe porady prawne są wartościowe i czemu są bezpłatne.

Porady z prawa pracy online

Prawo pracy bywa kłopotliwe, często nie potrafimy stwierdzić, czy pracodawca godnie nas traktuje. Swoje wątpliwości możemy rozwiać, korzystając z infolinii Państwowej Inspekcji Pracy. Dodatkowe informacje w zakresie prawa pracy znajdziesz na stronie PiP-u. Możesz znaleźć tam wiele artykułów związanych z pracą, znajdziesz też dział z najczęściej zadawanymi pytaniami – może tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytanie. Jeśli nie udało ci się znaleźć tego, czego szukasz, możesz zadzwonić na infolinię, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Porady prawne na stronie PiP-u

Strona Państwowej Inspekcji Pracy publikuje wiele porad z zakresu prawa pracy, można tam między innymi znaleźć odpowiedzi na temat ewidencji czasu pracy, czy praca w święto jest legalna. Na portalu możemy też przeczytać porady, co robić, jeśli mierzymy się w pracy z mobbingiem. Znajdą się także informacje, związane z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim czy okolicznościowym. Oraz wiele innych porad, które są związane z prawem pracy. Polecamy odwiedzić stronę internetową, bo wiedza, może okazać się pomocna.

Gdzie mogę skorzystać z porad online z zakresu prawa pracy?

Wyżej wymienione strony z pewnością są pomocne i z pomocą doradców rozwiążemy problemy. Jednak gdzie szukać porad z prawa pracy, jeśli nie potrzebujemy pomocy? Pomocne mogą okazać się blogi kancelarii prawniczych, które udostępniają ciekawe artykuły związane z prawem pracy, często prowadzą też własne newslettery, co znaczy, że przydatne informacje prawne możesz otrzymać na swoją skrzynkę mailową. Ponadto dobrym źródłem wiedzy może okazać się Instagram. Wielu prawników specjalizujących się w prawie pracy prowadzi profile poświęcone dziedzinie, w której się specjalizują. Zachęcamy do odwiedzenia profilu @matka_prawnik, która jest ekspertką prawa pracy, @poprawa.o.prawie, gdzie prawniczka udostępnia wartościowe posty z zakresu prawa pracy, ale nie tylko, kolejną osobą wartą uwagi jest @natalia.stojanowska, która jest biznesowym radcą prawnym.