laptop, notes i telefon na stole

Darmowe porady prawne online, czy rzeczywiście są wartościowe, dlaczego prawnicy udzielają porad online za darmo?

Pandemia korona wirusa wymusiła na samorządach zmianę sposobu działania, m.in. zrezygnowano z przyjmowania petentów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. W zamian za to wprowadzono udzielanie darmowych porad prawnych za pośrednictwem Internetu oraz telefonu.

Na czym polegają darmowe porady online?

Darmowe porady prawne polegają na możliwości nieodpłatnego uzyskania informacji dotyczących aktualnie obowiązującego prawa – praw oraz obowiązków obywatela wynikających z jego aktualnej sytuacji prawnej. W czasie ich trwania możliwe jest udzielenie porady dotyczącej możliwość rozwiązania konkretnego kłopotu prawnego, jak i pomoc w sporządzeniu projektu pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych czy ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Obejmuje także mediację. Warto podkreślić, że ich udzielaniem nie zajmują się jedynie samorządy, ale i prywatne kancelarie. Aby móc skorzystać z bezpłatnej porady online, należy napisać wiadomość do wybranego prawnika, w której jak najbardziej szczegółowo opisany zostanie problem. Dodatkowo konieczne należy załączyć wszelkie dokumentny, które pozwolą na kompleksowe zapoznanie się ze sprawą. Skróci to czas oczekiwania na odpowiedź od specjalisty. Spotkanie może odbyć się także za pośrednictwem komunikatorów internetowych. W celu umówienia wizyty należy skontaktować się ze starostwem. Z darmowej porady prawnej mogą skorzystać wszystkie osoby, które podpiszą oświadczenie o niemożności pokrycia kosztów usług.

Czy darmowe porady online są wartościowe?

Darmowe porady prawne udzielne są przez wyspecjalizowanych, doświadczonych prawników, dlatego nie należy obwiać się, że wiedza przekazana podczas konsultacji będzie dobiegała od stanu faktycznego. Zazwyczaj jest to porada radcy prawnego lub adwokata. Jak wspomniano wcześniej, podczas porady online możliwe jest uzyskanie informacji o prawach i obowiązkach w danej sytuacji, uzyskaniu pomocy w zakresie możliwości rozwiązania konkretnego problemu, pomocy w napisaniu pisane. Związane są one z wieloma obszarami prawa: rodzinne, karne, pracy, spadkowe, administracyjne. Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania pomocy w zakresie windykacji, antywinykacji oraz odszkodowań. Warto jednak podkreślić, że nie jest to kompleksowe poradnictwo, które sprawi, że prawnik będzie związany z obywatelem do końca trwania jego sprawy i będzie trzymał „ręki na pulsie” przez cały czas jej trwania. Darmowe porady online to jednorazowe spotkanie, które ma na celu zwiększenie świadomości człowieka na temat możliwości rozwiązania danego problemu, a nie przeprowadzenie postępowania. W celu uzyskania stałej opieki prawnika należy napisać odpowiednie pismo lub skorzystać z odpłatnej pracy kancelarii prawnych.

Dlaczego prawnicy udzielają darmowych porad online?

Organizowanie nieodpłatnych punktów pomocy prawnej w powiatach jest zadaniem z zakresu administracji samorządowej, które zlecone zostało na podstawie Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej z dnia 5 sierpnia 2015 r. (Dz. U. 2015 poz. 1255). Zgodnie z jej zapisami praca prawników w tym miejscu jest zazwyczaj odpłatna. Prawnicy zawierają umowę z powiatem, w której określone są m.in. wynagrodzenie za udzielnie nieodpłatnych porad prawnych obywatelom. Finansowane są one budżetu państwa. W przypadku kancelarii niezwiązanych z powiatem umową o udzielanie darmowych porad prawnych może być chęcią zdobycia doświadczenia. Ponadto takie działania mogą także mieć na celu pozyskanie nowego klienta. W wielu przypadkach pierwsza konsultacja prawna jest w pełni darmowa, a każda kolejna odpłatna. Dzięki wstępnemu zapoznaniu się z sytuacją w czasie darmowej porady możliwe jest szybsze i korzystniejsze rozwiązane problemu klienta.

2 myśli w temacie “Darmowe porady prawne online, czy rzeczywiście są wartościowe, dlaczego prawnicy udzielają porad online za darmo?”

  1. Ja nie ufam darmowym rzeczom, za które normalnie się płaci, tu musi być jakiś haczyk, nie ma dwóch zdań

  2. A czy to nie jest tak, że prawnicy muszą udzielać porad również bezpłatnie? No ale mogę się mylić. Nie uważam jednak, by były one gorszej jakości. Po prostu to tylko porada i cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *