Porady psychologiczne online, przez telefon czy stacjonarnie?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Tak, jak w przypadku przeziębienia czy grypy udajemy się do lekarza po poradę i antybiotyki, tak w przypadku gorszego samopoczucia powinniśmy udać się po pomoc psychologiczną. Obecnie z terapii można skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i online, jaka forma leczenia będzie najskuteczniejsza?

Jaką pomoc psychologiczną wybrać?

Za sprawą pandemii, popularna stała się terapia online. Pomocy specjalistów możemy szukać w internecie, psycholodzy ogłaszają się na Sprzedajemy.pl i oferują oni terapię online jak i stacjonarną. Rodzaj wsparcia zależy już od nas, jeśli wolimy rozmawiać kimś twarzą w twarz, lepiej jest wybrać spotkania kontaktowe. Porady online są zaś dobre dla osób, które nie lubią wychodzić z domu, albo mają z tym trudność.

Kto może skorzystać z porady psychologicznej?

Z pomocy psychologa, może skorzystać każdy, kto potrzebuje porady w zakresie zdrowia psychicznego. Jednak głównie po doradztwo sięgają osoby, które mają określony problem, lub narzekają na ogólny spadek samopoczucia. Osoby zgłaszające się po pomoc psychologiczną, zwykle zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • depresja,
  • zaburzenia snu, bezsenność, nadmierna senność,
  • długo utrzymujący się obniżony nastrój,
  • problemy z emocjami,
  • nerwice,
  • stres,
  • zaburzenia lękowe,
  • wypalenie zawodowe,
  • trudne doświadczenia z dzieciństwa,
  • żałoba.

To tylko najczęstsze dolegliwości, jest ich więcej i skorzystać z pomocy psychologa, może każda osoba, która w jakiś sposób odczuwa dyskomfort, nie radzi sobie z problemami czy potrzebuje wsparcia.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Panuje przekonanie, że porady psychologiczne online są mniej skuteczne. Jednak nie ma powodów do bycia sceptycznym, ponieważ w swoich założeniach, terapia online niczym się nie różni od tej stacjonarnej. Różnicą jest jedynie forma kontaktu. Ponadto niektóre badania pokazują, że psychoterapia online bywa czasem bardziej skuteczna. Przebywanie we własnym domu wpływa na komfort psychiczny pacjenta, a to może wpłynąć pozytywnie na efekty w pracy.

Porady psychologiczne przez telefon

Poza pomocą psychologiczną online wiele placówek medycznych oferuje także teleporady, czyli doradztwo przez telefon. To dobry wybór dla osób, które potrzebują jednej sesji, ponieważ ich problem nie jest tak złożony i skomplikowany. Teleporady mogą być też uzupełnieniem terapii stacjonarnej i online, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, w których albo potrzebujemy się uspokoić (ataki paniki, natrętne myśli) lub nie wiemy, jak poradzić sobie z danym problemem.

Korzystanie z usług psychologa nie powinno być niczym wstydliwym, w końcu to dbanie o swoje zdrowie. Każda forma terapii będzie dobra, porady online mogą być użyteczne dla osób, które mają pod opieką dzieci lub nie mają czasu na dojazd do placówki medycznej, w takim przypadku – lepiej jest skorzystać z porady psychologa przez internet, niż nie otrzymać pomocy wcale.

Porady psychologiczne online, czy psycholog może pomóc przez Internet?

Wielu specjalistów, w tym psychologów, coraz chętniej działa hybrydowo (stacjonarnie i przez Internet) lub jedynie za pomocą narzędzi umożliwiających komunikowanie się na odległość. Warto wiedzieć, czy taka konsultacja może być wartościowa i na co zwrócić uwagę podczas wybierania psychologa na spotkania online, by uzyskać jak najlepszą pomoc.

Na czym polega porada psychologiczna online? Czy jest wartościowa?

Warto zaznaczyć, że porada psychologiczna głównie opiera się na rozmowie pacjenta z terapeutą. W związku z tym ta udzielona przez Internet lub telefon może być równie wartościowa co w gabinecie. Badania przeprowadzane na całym świecie od 2003 roku wykazały, że obydwie formy terapii są równie skuteczne. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadkach zaburzeń, które nie wymagają dodatkowej interwencji np. pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy pacjent ma myśli samobójcze lub stan psychozy wskazana jest konsultacja z psychiatrą.

Wyróżniamy 2 rodzaje porad psychologicznych online – synchroniczna, czyli przeprowadzana w czasie rzeczywistym np. za pomocą wideo-rozmowy lub czatu oraz asynchroniczna, podczas której odpowiedź specjalisty na opisane problemy otrzymuje się po upływie czasu np. w e-mailu.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania psychologa online?

Podczas poszukiwań psychologa świadczącego usługi online, należy zwrócić uwagę na te same aspekty co podczas wyboru specjalisty stacjonarnie. Pierwszymi z kryteriów powinno być sprawdzenie wykształcenia specjalisty oraz nurtu, w którym działa. Ponadto bardzo ważna jest specjalizacja danego psychologa. Informacje na ten temat można zazwyczaj znaleźć na ich stronach internetowych. Inny terapeuta będzie zajmował się terapią dzieci, par, zaburzeń lękowych, uzależnień czy depresji. Warto także zweryfikować czy psycholog poddaje się cyklicznej superwizji, która pozwala mu na poszerzanie wiedzy, doskonalenie warsztatu i niesienie jak najbardziej wartościowej pomocy. Zazwyczaj informuje on o tym podczas pierwszego spotkania. Warto zaznaczyć, że podczas konsultacji z terapeutą, mimo że zazwyczaj jest to stresujące, bardzo ważna jest swoboda, komfort oraz zaufanie. Gdy psycholog tego nie daje, nie należy zmuszać się do terapii i poszukać innego specjalisty, który będzie bardziej nam odpowiadał pod różnymi względami.

Plusy i minus korzystania z porad psychologicznych online?

Jak widać terapia online może być równie wartościowa co przeprowadzana w gabinecie psychologicznym. Ponadto rozwiązanie to ma sporo zalet. Pierwszą z nich jest łatwość otworzenia się. Wielu osobom dużo prościej jest zwierzyć się i opowiedzieć o swoich przeżyciach, odczuciach w domowym zaciszu, a nie w gabinecie. Minimalizuje to stres związany z terapią. Podczas takich sesji można poczuć bardziej anonimowo, co również wpływa na skłonność do zwierzeń. Dodatkowo jest to duże ułatwienie dla matek opiekujących się dziećmi, osób niepełnosprawnych czy mieszkających w małych miasteczkach. Korzystanie z pomocy psychologa bez konieczności dojazdów do gabinetu wiąże się ze sporą oszczędnością czasu oraz pieniędzy.

Niektórzy uważają, że terapia online znacząco utrudnia nawiązanie więzi z terapeutą i zbudowanie zaufania. Dla osób, które nie posiadają swojego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, takie spotkanie może być niemożliwe lub bardzo krępujące. Dodatkowo za minus takiego rozwiązania uważa się brak możliwości obserwowania mowy ciała pacjenta, która nierzadko daje terapeucie bardzo wartościowe wskazówki. Podczas dużego kryzysu emocjonalnego specjalista ma ograniczane możliwości. Ponadto warto zwrócić uwagę na problemy technologiczne – w przypadku słabego połączenia konsultacja może być przerwana w trakcie jej trwania, a po usunięciu usterki powrót do omawianego wcześniej tematu może być niemożliwy. Dodatkowo taka forma komunikowania się z terapeutą wyklucza ze skorzystania z pomocy osoby nieposiadające dostępu do Internetu lub telefonu.

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy z psychologiem online?

W dzisiejszych czasach korzystanie z poradni psychologicznych nie jest już tematem tabu. Współcześnie problemy psychiczne i emocjonalne są na tyle rozpowszechnione, że szukanie wsparcia nie wiąże się już ze wstydem. Poradni psychologicznych też nie brakuje i choć najczęściej udajemy się do nich osobiście, często wizyty te mogą odbywać się także za pomocą internetu. Jak się do nich przygotować?

Kiedy warto skorzystać z porad psychologa?

Poradnie psychologiczne kierują swoją ofertę do wszystkich osób, które z jakichś względów potrzebują porady specjalistów. Szybkie tempo życia, stres, nerwy czy traumatyczne doświadczenia sprawiają, że możemy mieć problem, by sobie poradzić z odczuciami i emocjami, jakie są z nimi związane. Takie wsparcie może zapobiec dalszej eskalacji problemu i większym komplikacjom, które wpłyną na nasze życie i je znacząco utrudnią.

Czy warto skorzystać z wizyty u psychologa online?

Choć poradni psychologicznych nie brakuje, równie dużą popularnością cieszą się wizyty online. Są one dedykowane osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie osobiście stawić się w gabinecie psychologicznym, co może wynikać na przykład z brakiem mobilności, utrudnionym dostępem do komunikacji, a także faktem zamieszkiwania poza granicami kraju.

To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób o niewielkiej ilości czasu wolnego, które chcą szukać specjalistycznego wsparcia, jednocześnie nie musząc rezygnować z obowiązków, które na nich ciążą. To przydatne – skraca czas oczekiwania przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do profesjonalnej pomocy. To także wygoda, ponieważ nie ogranicza nas czas i miejsce – spotkanie może się odbyć zarówno w naszym własnym domu, jak i w każdej innej przestrzeni.

Zdenerwowana kobieta przed laptopem

Jak przygotować się do pierwszej wizyty z psychologiem online?

Takie wizyty najczęściej odbywają się za pomocą Skype lub innych form komunikacji, dzięki której możliwe jest zachowanie najlepszego kontaktu między pacjentem a terapeutą. Wideokonferencje są więc substytutem wizyty w gabinecie, przy jednoczesnym pozostaniu w bezpiecznej przestrzeni domowej. W jaki sposób się do tego przygotować? Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednie miejsce w domu – zaciszne, które pozwoli na przeprowadzenie rozmowy, bez ewentualnego niepokojenia przez innych domowników.

Poza tym należy też dobrze zastanowić się nad problemem, z jakim się zgłaszamy, by móc go jasno przedstawić, ale jeżeli tego nie potrafimy, też nie powinno być to kłopotem. Zadaniem większości psychologów, jest pomoc pacjentom w dotarciu do sedna jego kłopotu. Mimo wszystko dobrze jest też wiedzieć, jakie są nasze oczekiwania wobec psychologa i co chcemy osiągnąć zarówno pierwszą, jak i ewentualnie każdą następną wizytą.

Co będzie potrzebne do wizyty online u psychologa?

Rzecz jasna podstawą będzie tutaj dostęp do internetu. W różnych gabinetach może wyglądać to inaczej, ale zazwyczaj są one wykonywane za pomocą aplikacji Skype, która jest chyba najbardziej rozpowszechniona. Jeżeli korzystamy z laptopa, mikrofon i kamerka zazwyczaj są wbudowane, jeżeli nie – konieczne będzie podpięcie obu przedmiotów. Czasem wymaga się także słuchawek, jednak jeżeli na przykład jesteśmy sami w domu i wiemy, że nikt nie będzie nam przeszkadzał, nie jest to bezwzględnie konieczne. Oczywiście przed samą wizytą należy także przesłać swoje dane kontaktowe Skype, aby psycholog wiedział, do kogo zadzwonić.

Psycholog online, czyli dlaczego cenimy porady od psychologa online? 24h, co jeszcze?

Korzystanie z porad online staje się coraz bardziej powszechne, w znacznej mierze dotyczy to pomocy psychologicznej. Uczestniczenie w terapii, rozmowy ze specjalistami w domowym zaciszu mają wiele zalet i decyduje się na nie mnóstwo osób. Skąd taka tendencja? Dlaczego psycholodzy online są tak zapracowani?

Dostępność do specjalisty

Wśród zalet porad psychologa online wymienia się przede wszystkim dostępność do specjalisty. Jest on właściwie w Internecie przez cały czas. Niektórzy psycholodzy pełnią dyżury 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu, by każdy, kto potrzebuje wsparcia, miał zapewnioną profesjonalną pomoc. Aby móc skorzystać z usług psychologa online wystarczy posiadać komputer lub smartfon, to duże udogodnienie dla wielu osób.

Terapia bez wychodzenia z domu

To kolejny powód, dla którego psycholodzy online zyskują. Nie trzeba już tracić czasu na dojazdy do specjalisty, który przyjmuje na drugim końcu miasta, nie trzeba stać w korkach, ponosić kosztów transportu, zmieniać planów tak, by mieć w ciągu dnia czas na spotkanie z psychologiem. Można z nim porozmawiać właściwie w każdym dogodnym terminie i to w domowym zaciszu.

Mniejsze poczucie wstydu

Wiele osób decyduje się na terapie online z powodu większej anonimowości. Brak kontaktu face to face bardziej otwiera ludzi, sprawia, że znika wstyd, pojawia się większa szczerość, a to bardzo ważne w przypadku osób, które mają jakieś problemy. Otwartość i szczera rozmowa to podstawa w postawieniu właściwej diagnozy. Czasem w przypadku tradycyjnych spotkań z terapeutą potrzeba kilku sesji, by wyciągnąć z kogoś to, co myśli. Przez Internet może to być znacznie szybsze.

Większe poczucie bezpieczeństwa

Rozmowa przez Internet o swoich prywatnych problemach to większe poczucie bezpieczeństwa. Traci się wrażenie, że jesteśmy przez kogoś oceniani. W dodatku zwierzamy się komuś, będąc we własnym domu, niczego nie musimy się więc obawiać. To daje spory komfort osobie, która potrzebuje pomocy psychologicznej.

Udogodnienie dla osób niepełnosprawnych

Porady online to również duże udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, które często nie mogą wyjść z domu wtedy, kiedy chcą, niektórzy potrzebują do tego specjalnej pomocy, asysty innych osób, zorganizowania środka transportu itp. Do skorzystania z usług psychologa online wystarczy jedynie komputer i dostęp do Internetu. To znaczna korzyść nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach i wsiach, gdzie nie ma wielu specjalistów. Nie trzeba już martwić się o to, gdzie pojechać do psychologa i jak to zrobić, wystarczy skorzystać z porad online.

Niższe koszty terapii

Korzystanie z usług psychologa online to często niższe koszty. Konsultacje przez Internet są przeważnie tańsze, niż te, które odbywają się w gabinetach. Od tego odjąć należy jeszcze koszty transportu, które trzeba ponieść, chcąc dojechać do psychologa. W przypadku spotkań online dodatkowe opłaty wiążą się z zakupieniem np. słuchawek z mikrofonem, aby terapia odbywała się bez przeszkód.