Porady psychologiczne online, przez telefon czy stacjonarnie?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Tak, jak w przypadku przeziębienia czy grypy udajemy się do lekarza po poradę i antybiotyki, tak w przypadku gorszego samopoczucia powinniśmy udać się po pomoc psychologiczną. Obecnie z terapii można skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i online, jaka forma leczenia będzie najskuteczniejsza?

Jaką pomoc psychologiczną wybrać?

Za sprawą pandemii, popularna stała się terapia online. Pomocy specjalistów możemy szukać w internecie, psycholodzy ogłaszają się na Sprzedajemy.pl i oferują oni terapię online jak i stacjonarną. Rodzaj wsparcia zależy już od nas, jeśli wolimy rozmawiać kimś twarzą w twarz, lepiej jest wybrać spotkania kontaktowe. Porady online są zaś dobre dla osób, które nie lubią wychodzić z domu, albo mają z tym trudność.

Kto może skorzystać z porady psychologicznej?

Z pomocy psychologa, może skorzystać każdy, kto potrzebuje porady w zakresie zdrowia psychicznego. Jednak głównie po doradztwo sięgają osoby, które mają określony problem, lub narzekają na ogólny spadek samopoczucia. Osoby zgłaszające się po pomoc psychologiczną, zwykle zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • depresja,
  • zaburzenia snu, bezsenność, nadmierna senność,
  • długo utrzymujący się obniżony nastrój,
  • problemy z emocjami,
  • nerwice,
  • stres,
  • zaburzenia lękowe,
  • wypalenie zawodowe,
  • trudne doświadczenia z dzieciństwa,
  • żałoba.

To tylko najczęstsze dolegliwości, jest ich więcej i skorzystać z pomocy psychologa, może każda osoba, która w jakiś sposób odczuwa dyskomfort, nie radzi sobie z problemami czy potrzebuje wsparcia.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Panuje przekonanie, że porady psychologiczne online są mniej skuteczne. Jednak nie ma powodów do bycia sceptycznym, ponieważ w swoich założeniach, terapia online niczym się nie różni od tej stacjonarnej. Różnicą jest jedynie forma kontaktu. Ponadto niektóre badania pokazują, że psychoterapia online bywa czasem bardziej skuteczna. Przebywanie we własnym domu wpływa na komfort psychiczny pacjenta, a to może wpłynąć pozytywnie na efekty w pracy.

Porady psychologiczne przez telefon

Poza pomocą psychologiczną online wiele placówek medycznych oferuje także teleporady, czyli doradztwo przez telefon. To dobry wybór dla osób, które potrzebują jednej sesji, ponieważ ich problem nie jest tak złożony i skomplikowany. Teleporady mogą być też uzupełnieniem terapii stacjonarnej i online, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, w których albo potrzebujemy się uspokoić (ataki paniki, natrętne myśli) lub nie wiemy, jak poradzić sobie z danym problemem.

Korzystanie z usług psychologa nie powinno być niczym wstydliwym, w końcu to dbanie o swoje zdrowie. Każda forma terapii będzie dobra, porady online mogą być użyteczne dla osób, które mają pod opieką dzieci lub nie mają czasu na dojazd do placówki medycznej, w takim przypadku – lepiej jest skorzystać z porady psychologa przez internet, niż nie otrzymać pomocy wcale.

Kiedy warto wybrać psychoterapię online?

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do gabinetu psychoterapeuty, szukają takiej pomocy w internecie, chcąc skorzystać z wizyt online. Współcześnie nie jest to już żadnym problemem, jednak niezależnie od tego, czy chcemy odbyć taką wizytę twarzą w twarz, czy za pomocą wideokonferencji, istotne będzie to, z czyjej pomocy skorzystamy. Kiedy warto z tego skorzystać?

Psychoterapia online czy tradycyjna?

Każdy człowiek na pewnym etapie życie spotyka problemy, które mogą go przerosnąć. Obecnie psychoterapia nie jest już żadnym wstydem ani tematem tabu, a zadbana psychika, to gwarancja zdrowych relacji i szczęśliwego życia. Trzeba o to dbać i stąd tego coraz popularniejsze jest udawania się do specjalistów w ramach szukania pomocy.

Takich gabinetów nie brakuje i obok wsparcia udzielanego sposobem tradycyjnym, jest także to oferowane w ramach wizyt online – przez Skype i inne komunikatory wideo, a także często przez e-mail. Udowodniono, że video rozmowa z psychoterapeutą niczym nie ustępuje osobistej wizycie w gabinecie. Zarówno pacjenci tradycyjni, jak i online wykazywali zadowolenia ze sposobu kontaktu i jakości usług. Wybór będzie więc zależał przede wszystkim od nas.

Kiedy psychoterapia online jest wskazana?

Oprócz naszej własnej wygody jest też kilka innych czynników, które mogą warunkować wybór terapii u psychologa za pomocą internetu, zamiast osobistego udania się do gabinetu. Pierwszą z nich jest ograniczenie możliwości stawienia się w poradni, która może wynikać między innymi z tego, nie ma odpowiedniej komunikacji, mieszka się w niewielkiej miejscowości, ma się fizyczne ograniczenia (np. z wynikające z niepełnosprawności), albo mieszka się za granicą.

Będąc w podróży, także można skorzystać z takiej możliwości i podobnie wygląda to w przypadku osób, które odczuwają wstyd z powodu własnego problemu i nie są w stanie przełamać się do tego, by stawić się u psychologa.

Jakie są zalety psychoterapii online?

Dla wielu osób umawianie się na wizytę u psychoterapeuty wiąże się z napięciem w codziennym grafiku. Zazwyczaj brakuje czasu, by jeszcze wygospodarować się na właśnie w tym celu. Wizyty online idą więc na rękę wszystkim tym, którzy chcą skorzystać ze wsparcia psychologicznego i jednocześnie nie być ograniczonym czasowo.

W ten sposób można umówić się na wizytę i odbyć ją nie wychodząc nawet z domu czy biura albo będąc w podróży. To po prostu dla wielu osób większa wygoda, dające znacznie więcej swobody. Oszczędza się czas na podróż i nie trzeba ustawiać wszystkiego właśnie pod tę jedną wizytę. Jakość takich spotkań jest taka sama jak tradycyjnych.

Oczywiście jest też wąska grupa osób przeciwnych takiej formie spotkania z terapeutą. Wymienia się tutaj choćby takie argumenty, jak ograniczenie interakcji jedynie do zmysłów słuchu i wzroku, często więc odczuwa się większy dystans emocjonalny i poczucia braku kontaktu. Zazwyczaj jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i obycia z technologią. Osoby młode najczęściej nie mają z tego tytułu problemów, inaczej może być to w przypadku osób starszych, dla których bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest ważniejszy.

Jak wybrać psychoterapię online?

Obecnie coraz większa ilość poradni psychologicznych oferuje także porady online czy to w formie maili, czy też właśnie video rozmów. Istotne będzie jednak to, jaki gabinet psychologiczny wybierzemy, ponieważ obecnie nie ma żadnych wytycznych prawnych co do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Warto więc dokładnie sprawdzać kwalifikacje zarówno poradni, jak i poszczególnych specjalistów.

To ważne, by osoba taka miała odpowiednie wykształcenie zawodowe w tym kierunku, które powinno być także potwierdzone certyfikatem. Dobrze sprawdzić, czy osoba taka ma już ukończone szkolenie, czy jest jeszcze w jego trakcie. Liczyć się będzie także superwizja, czyli stałe i regularne poddawanie swojej wiedzy pod kontrolę i konsultację w celu doskonalenia warsztatu zawodowego.