Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do gabinetu psychoterapeuty, szukają takiej pomocy w internecie, chcąc skorzystać z wizyt online. Współcześnie nie jest to już żadnym problemem, jednak niezależnie od tego, czy chcemy odbyć taką wizytę twarzą w twarz, czy za pomocą wideokonferencji, istotne będzie to, z czyjej pomocy skorzystamy. Kiedy warto z tego skorzystać?
- Psychoterapia online czy tradycyjna?
- Kiedy psychoterapia online jest wskazana?
- Jakie są zalety psychoterapii online?
- Jak wybrać psychoterapię online?
Psychoterapia online czy tradycyjna?
Każdy człowiek na pewnym etapie życie spotyka problemy, które mogą go przerosnąć. Obecnie psychoterapia nie jest już żadnym wstydem ani tematem tabu, a zadbana psychika, to gwarancja zdrowych relacji i szczęśliwego życia. Trzeba o to dbać i stąd tego coraz popularniejsze jest udawania się do specjalistów w ramach szukania pomocy.
Takich gabinetów nie brakuje i obok wsparcia udzielanego sposobem tradycyjnym, jest także to oferowane w ramach wizyt online – przez Skype i inne komunikatory wideo, a także często przez e-mail. Udowodniono, że video rozmowa z psychoterapeutą niczym nie ustępuje osobistej wizycie w gabinecie. Zarówno pacjenci tradycyjni, jak i online wykazywali zadowolenia ze sposobu kontaktu i jakości usług. Wybór będzie więc zależał przede wszystkim od nas.
Kiedy psychoterapia online jest wskazana?
Oprócz naszej własnej wygody jest też kilka innych czynników, które mogą warunkować wybór terapii u psychologa za pomocą internetu, zamiast osobistego udania się do gabinetu. Pierwszą z nich jest ograniczenie możliwości stawienia się w poradni, która może wynikać między innymi z tego, nie ma odpowiedniej komunikacji, mieszka się w niewielkiej miejscowości, ma się fizyczne ograniczenia (np. z wynikające z niepełnosprawności), albo mieszka się za granicą.
Będąc w podróży, także można skorzystać z takiej możliwości i podobnie wygląda to w przypadku osób, które odczuwają wstyd z powodu własnego problemu i nie są w stanie przełamać się do tego, by stawić się u psychologa.
Jakie są zalety psychoterapii online?
Dla wielu osób umawianie się na wizytę u psychoterapeuty wiąże się z napięciem w codziennym grafiku. Zazwyczaj brakuje czasu, by jeszcze wygospodarować się na właśnie w tym celu. Wizyty online idą więc na rękę wszystkim tym, którzy chcą skorzystać ze wsparcia psychologicznego i jednocześnie nie być ograniczonym czasowo.
W ten sposób można umówić się na wizytę i odbyć ją nie wychodząc nawet z domu czy biura albo będąc w podróży. To po prostu dla wielu osób większa wygoda, dające znacznie więcej swobody. Oszczędza się czas na podróż i nie trzeba ustawiać wszystkiego właśnie pod tę jedną wizytę. Jakość takich spotkań jest taka sama jak tradycyjnych.
Oczywiście jest też wąska grupa osób przeciwnych takiej formie spotkania z terapeutą. Wymienia się tutaj choćby takie argumenty, jak ograniczenie interakcji jedynie do zmysłów słuchu i wzroku, często więc odczuwa się większy dystans emocjonalny i poczucia braku kontaktu. Zazwyczaj jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i obycia z technologią. Osoby młode najczęściej nie mają z tego tytułu problemów, inaczej może być to w przypadku osób starszych, dla których bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest ważniejszy.
Jak wybrać psychoterapię online?
Obecnie coraz większa ilość poradni psychologicznych oferuje także porady online czy to w formie maili, czy też właśnie video rozmów. Istotne będzie jednak to, jaki gabinet psychologiczny wybierzemy, ponieważ obecnie nie ma żadnych wytycznych prawnych co do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Warto więc dokładnie sprawdzać kwalifikacje zarówno poradni, jak i poszczególnych specjalistów.
To ważne, by osoba taka miała odpowiednie wykształcenie zawodowe w tym kierunku, które powinno być także potwierdzone certyfikatem. Dobrze sprawdzić, czy osoba taka ma już ukończone szkolenie, czy jest jeszcze w jego trakcie. Liczyć się będzie także superwizja, czyli stałe i regularne poddawanie swojej wiedzy pod kontrolę i konsultację w celu doskonalenia warsztatu zawodowego.
Jak masz taki tryb życia, że jesteś często w drodze, psychoterapia online może być pomocna. Ogólnie jestem fanką terapii w gabinecie, ale czasem nie jest to możliwe. Myślę, że da się przyzwyczaić, ale wszystko zależy od tego, jaką więź mamy z terapeutą.
Myślę, że zawsze, gdy czuje się, że to maksimum, na co można sobie pozwolić. Dobrze, że coraz więcej specjalistów jest otwartych na taką formę pomocy.