elegancki mężczyzna

Rozmowa z prawnikiem na czacie, czy jest wartościowa, zalety i wady?

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu z nas zmianę trybu pracy. Nie ominęło to także prawników, którzy ograniczyli przyjmowanie klientów w kancelariach. Wielu z nich zdecydowało się na przeprowadzanie rozmów online. Czy taka konsultacja jest równie wartościowa co rozmowa osobista? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Jak wygląda rozmowa online z prawnikiem?

Rozmowy online z prawnikami stają się coraz bardziej popularne. Zazwyczaj polegają one na wideokonferencji zrealizowanej za pomocą WhatsApp lub Skype. Wielu prawników przystaje także na rozmowę telefoniczną. Tego typu konsultacje nie różnią się znacząco od standardowej rozmowy. Plusem rozmów za pomocą komunikatorów jest możliwość przedstawienie niezbędnych dokumentów podczas rozmowy oraz możliwość zobaczenia na żywo swojego prawnika, co znacząco wpływa na wzrost zaufania do niego. W przypadku rozmowy telefonicznej dokumentny najlepiej przesłać przed spotkaniem za pomocą poczty e-mail. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które w danym momencie nie mogą odbyć wideo-rozmowy.

Czy rozmowa online z prawnikiem niesie jakąś wartość?

Jak wspomniano wcześniej rozmowa za pośrednictwem komunikatora lub telefonu nie różni się znacząco od standardowej konsultacji twarzą w twarz. Prawnicy zazwyczaj rezerwują sobie godzinę na odbycie rozmowy z klientami. W tym czasie rozmawiają z nimi, analizują dokumenty i udzielają porad. Dodatkowo prawnicy za pomocą Internetu są w stanie przekazać klientowi notatki czy opinie prawne, a także sporządzone umowy. Dodatkowo specjaliści są w stanie prowadzić procesy sądowe bez bezpośredniego kontaktu ze stronami. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają doświadczenie w pracy z klientem za pośrednictwem Internetu oraz telefonu. Należy także wybrać kancelarię, która posiada rzetelnych, wykształconych i obeznanych w prawnych niuansach pracowników. Ich porada będzie bardziej wartościowa niż słabo wykwalifikowanych prawoznawców.

Zalety i wady porad prawniczych online

Pierwsza głównych zalet konsultacji prawnych online to  bez wątpienia wygoda. Rozmowę możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu, tracenia czasu na dojazdy i czekania w kolejce w kancelarii. Ponadto dzięki temu z porady prawnika skorzystać mogą osoby, które miałyby utrudnione dotarcie do miejsca spotkania – osoby opiekujące się dziećmi, niepełnosprawne oraz starsze. Dla wielu osób ogromnym plusem takiego rozwiązania jest niwelowanie stresu, który wielu z nas może towarzyszyć podczas wizyty w kancelarii. Przeprowadzenie rozmowy z własnego domu sprawi, że będziemy mogli bardziej skupić się na przekazywanych informacjach. Ważnym aspektem jest także mniejszy stres podczas opowiadania o krepujących aspektach omawianej sprawy. Ponadto warto podkreślić, że podczas porady online zapewnione jest dyskrecja oraz bezpieczeństwo.

Niestety rozwiązanie to posiada także słabe strony. Podczas spotkania online z prawnikiem nieco trudniej o zbudowanie zaufania oraz atmosfery empatii i zrozumienia dla problemu. Dla wielu osób konsultacja przeprowadzana za pośrednictwem komunikatorów związana jest z dodatkowym obowiązkiem – bardzo często istnieje konieczność zeskanowania i przesłania do kancelarii potrzebnych dokumentów, co dla osób nieobeznanych w nowoczesnych technologiach oraz nieposiadających odpowiedniego sprzętu może stanowić spory kłopot. Decydując się na konsultacje online, warto pamiętać, że tak jak w przypadku osobistej rozmowy konieczny jest wybór prawnika wykwalifikowanego w danej dziedzinie prawa, ponieważ właśnie on będzie mógł pomóc w największym stopniu. Nie warto traktować porady online po macoszemu i decydować się na losowego specjalistę.

2 myśli w temacie “Rozmowa z prawnikiem na czacie, czy jest wartościowa, zalety i wady?”

  1. Będę niedługo miał taką rozmowę, szukałem dużo informacji w sieci, ale tak dobrego artykułu jak ten nie było! Dziękuję Państwu!

  2. Witam jeżeli pozwany mieszka 730 km ode mnie to będę musiała pojechać na sprawę do tej miejscowości czy sprawa może odbyć się beze mnie? Chodzi o dochodzenie należności. Wszystkie dowody jakie miałam dostarczyłam. Jest dokładnie napisane, że odda wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *