Wielu z nas wizyta u lekarza kojarzy się z odwiedzeniem gabinetu. To rozwiązanie jest coraz częściej zastępowane przez porady lekarskie online oraz telefoniczne. Czy takie leczenie może być skuteczne i wartościowe?
- Czym jest i jaki jest przebieg porady lekarskiej online?
- Kto może skorzystać z „teleporady” i porady online?
- Zalety i wady porady lekarskiej online
Czym jest i jaki jest przebieg porady lekarskiej online?
Porada lekarska online jest jedną z form konsultacji medycznej. Może odbywać się za pomocą komunikatorów, jednak specjaliści dostępni są także przez telefon, podczas tzw. teleporad. Pierwszym korkiem jest zweryfikowanie tożsamości chorego. Następnie pytania zadane przez lekarza nie różnią się od tych standardowych, które padają w gabinecie. Mimo braku możliwości wykonania badań fizykalnych, taka wizyta może być równie skuteczna co osobista w gabinecie lekarskim. Specjaliści, którzy muszą zobaczyć pacjenta np. dermatolodzy, bardzo często decydują się na udzielanie porad za pomocą wideo-czatu, dzięki czemu mają możliwość obejrzenia chorego. Przed poradą online wato przygotować aktualne wyniki badań, listę przyjmowanych leków i suplementów oraz dokumentację medyczną. Podczas wizyty lekarskiej online lub telefonicznie możliwe są: udzielenie porady, analiza wyników badań oraz wystawienie zwolnień lekarskich oraz recept, tak jak w przypadku klasycznej wizyty.
Kto może skorzystać z „teleporady” i porady online?
Z „teleporady” oraz spotkania z lekarzem przez Internet może skorzystać każdy. Warto jednak pamiętać, że w czasach wysokiej zachorowalności przychodnie publiczne mogą ograniczać się do przyjmowania jedynie pacjentów, którzy złożyli deklarację przynależności do danego ośrodka zdrowia. Porad online oraz tzw. teleporad udzielają zarówno lekarze działający we współpracy z NFZ, jak i prywatni. Najczęściej z ich usług korzystają osoby potrzebujące konsultacji:
- internistycznej,
- pediatrycznej,
- psychologicznej,
- psychiatrycznej,
- dietetycznej,
- kardiologicznej.
Warto podkreślić, że nie wszyscy pacjenci będą mogli otrzymać potrzebna pomoc podczas konsultacji na odległość. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta osobista w gabinecie lekarskim.
Zalety i wady porady lekarskiej online
Jedną z głównych zalet korzystania z porady lekarskiej online jest możliwość skontaktowania się ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które ze względu na zły stan zdrowia nie mają siły na przemieszczanie się, niepełnosprawnych, starszych i niedołężnych, a także mieszkających w dużej odległości od przychodni. Ponadto tego typu rozwiązanie to oszczędność czasu, zwłaszcza gdy potrzebna jest krótka porada lub wypisanie recepty. Warto podkreślić, że dzięki całodobowej działalności niektórych przychodni możliwe jest skorzystanie z porady w odpowiadającej choremu godzinie, jak i w razie nagłego wypadku. Konsultując się z lekarzem z własnego domu, unika się kontaktu z innymi pacjentami, którzy w niektórych przypadkach mogą nas zarazić.
Niestety porady online mają duże minusy. Pierwszym z nich jest wykluczenie osób nieposiadających dostępu do telefonu lub Internetu oraz niepotrafiących korzystać z tych form komunikowania się. Ponadto wadą „teleporad” oraz porad przez Internet jest brak możliwości całościowej oceny stanu zdrowia pacjenta. Czasem lekarz musi działać intuicyjnie. W niektórych przypadkach wizyta przez telefon lub online może być niewystarczająca i konieczne będzie ponowne umówienie się na wizytę, tym razem stacjonarną. Ponadto wiele, zwłaszcza starszych osób, nieufnie podchodzi do porad udzielanych w niestandardowy sposób, nie potrafią zaufać lekarzowi, który nie siedzi na wprost nich.
Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony faktycznie oszczędność czasu, nie trzeba się tłoczyć w poczekalniach, Ale z drugiej strony większości chorób i tak nie da się zdiagnozować tylko przez telefon. Do tego mamy jeszcze bardzo małe dzieci, które nie powiedzą, gdzie je boli, lekarz musi sprawdzić to palpacyjnie… Jeszcze może jakby to był video-czat, a nie telefon jak w 99% przypadków to może miałoby to trochę więcej sensu. A tak? Brak słów…!
Niedawno miałam taką sytuację, w której Pani Doktor rozmawiała ze mną przez telefon ale za Chiny nie mogłam jej zrozumieć bo albo sepleniła, albo coś z zasięgiem było nie tak…
Taki lekarz na telefon ma też swoje plusy, możesz się skontaktować w nagłej sytuacji, a nie czekasz na swoją kolej w kolejce w przychodni. Czasem są sytuacje ktore nie wymagaja obecnosci lekarza, a po prostu uspokojenia czy upewnienia i tu teleporada jest bardzo przydatna, sama korzystam.