Chcesz zapisać się do lekarza, lecz nie masz na to czasu, a godziny pracy przychodni pokrywają się… z twoimi godzinami pracy? A może w twoim mieście nie ma możliwości umówienia się na wizytę do specjalisty, którego potrzebujesz? Z pomocą przychodzi lekarz online.
Jak skorzystać z porad lekarza online?
E-wizyta w dużej mierze przypomina tę tradycyjną – przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, który opisuje zauważone u siebie objawy, a także przedstawia historię choroby. Na tej podstawie lekarz decyduje, jakie leczenie podjąć, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Gdy będzie to uzasadnione, wypisze także e-Receptę lub e-Zwolnienie. Co ciekawe, w przyszłym roku planuje się wprowadzenie dodatkowo e-Skierowań, co zwiększy zakres usług lekarza online.
A jak skorzystać z jego porad? Najpierw musisz znaleźć przychodnię, która oferuje takie konsultacje lub serwis zrzeszający lekarzy online. W pierwszej kolejności wybierasz specjalistę, z którego porad chcesz skorzystać. Następnie ustalasz termin – datę i godziny wizytę oraz formę konsultacji. Na tym etapie opłacasz e-wizytę, a gdy przyjdzie na nią czas, rozmawiasz z lekarzem poprzez czat, video rozmowę bądź telefon. Na koniec otrzymujesz diagnozę oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, również e-Receptę.
A z pomocy jakich specjalistów możesz skorzystać? Konsultację online przeprowadzają m.in. lekarze rodzinni, diabetolodzy, pediatrzy, dermatolodzy, endokrynolodzy, alergolodzy, neurolodzy, dietetycy, psychoterapeuci czy psychiatrzy.
Lekarz online – zalety
Zalet korzystania z medycznych porad online jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności wymienia się oszczędność czasu oraz wygodę. Wizyta odbywa się w takich godzinach, które tobie odpowiadają. Dodatkowo niektórzy specjaliści prowadzą całodobowe dyżury przez internet, dzięki czemu konsultacja o 23, po twoim powrocie z pracy czy w środku nocy, gdy coś nagłego się stanie, jest możliwa.
To rozwiązanie korzystne dla osób niepełnosprawnych, a także o ograniczonych możliwościach poruszania się, m.in. seniorów. Dzięki temu można dotrzeć do specjalistów, którzy nie przyjmują pacjentów w twoim mieście lub umówić się do lekarzy, do których kolejki w tradycyjnym gabinecie są bardzo duże.
Dzięki poradom online można szybko skonsultować niepokojące wyniki badań, a także kontynuować leczenie. W przypadku niektórych chorób, szczególnie przewlekłych, wizyta często sprowadza się do wypisania recepty na kolejne leki, nie trzeba więc na to tracić czasu, ponieważ może to zrobić lekarz online.
Plusem jest również to, że cena takiej wizyty jest niższa, niż w gabinecie.
Lekarz online – wady
A jakie są wady lekarza online? Nie zawsze zastąpi on tradycyjnej wizyty w gabinecie, podczas której sprawdzany jest ogólny stan zdrowia pacjenta (m.in. ciśnienie etc.). Może się okazać, że konsultacja przez internet to za mało, i tak trzeba będzie umówić się „tradycyjnie”.
W przypadku osób starszych często istnieje ograniczenie technologiczne. O ile poradę można uzyskać przez telefon, o tyle zapisać się na e-wizytę trzeba już przez internet. Seniorzy, którzy nie mają do pomocy nikogo z rodziny, mogą nawet nie wiedzieć o takiej możliwości lub nie potrafić z niej skorzystać.
Dla niektórych pacjentów bardzo duże znaczenie ma też bezpośredni kontakt z lekarzem. Wtedy żaden argument o korzyściach wynikających z porad online nie będzie dla nich wystarczający.
Przy wypisywaniu recept to taki lekarz online jeszcze ujdzie. Gorzej, jak się chce dać zbadać, a nie ma szans. Jak dla mnie to ma więcej wad niż zalet.
Uważam, że porady medyczne online to najlepsze co się przydarzyło polskiej służbie zdrowia z powodu pandemii. Cieszę się, że placówki medyczne nie zrezygnowały z tych usług teraz. 🙂