Porady dietetyka online na NFZ – czy możliwe?

Porady dietetyka online stają się coraz bardziej popularne. Jednak koszt takiej usługi nierzadko jest wysoki, nie każdego na to stać. A czy możliwe jest, aby uzyskać je w ramach NFZ? Sprawdzamy.

Porady dietetyka na NFZ

Czy można skorzystać z porad dietetycznych w ramach NFZ? Teoretycznie tak, ale w szczególnych przypadkach i nie jest to łatwe. Należy zacząć od tego, że większość placówek nie posiada refundacji na porady dietetyczne. Jeśli uda ci się znaleźć taką, która posiada kontrakt z NFZ, to zwykle istnieją dodatkowe obostrzenia. Dietetyk na NFZ pomaga w przypadku występowania otyłości bądź chorób metabolicznych, cukrzycy. Najczęściej porady dietetyka nie stanowią osobnego świadczenia, lecz traktowane są jako część porady specjalistycznej w określonych poradniach.

Teoretycznie, jest możliwe, aby poradnia świadcząca usługi dietetyczne online posiadała kontrakt z NFZ, aczkolwiek znalezienie takiej… graniczyłoby z cudem. Są jednak inne możliwości dla osób, które chciałyby zacząć kontrolować to, co jedzą – to bezpłatna dieta online od NFZ.

Diety online od NFZ

NFZ stworzył serwis, w ramach którego udostępnia bezpłatne diety online. Co istotne, są to przykładowe jadłospisy, kierowane do osób zdrowych i stanowią jedynie wskazówkę do zdrowego odżywiania.

Jak z nich skorzystać? Najpierw trzeba zarejestrować się w serwisie https://diety.nfz.gov.pl – do tego konieczne jest wpisanie maila oraz hasła. Następnie użytkownik zostanie poproszony o podanie płci, wagi, wzrostu oraz wieku. Na koniec wystarczy, że określi swoją aktywność. Na tej podstawie zostanie wyliczone BMI (indeks masy ciała), PPM (Podstawowa Przemiana Materii) oraz CPM (Całkowita Przemiana Materii).

Następnie można wybrać jedną z opcji diety: 1200 DASH, 1500 DASH, 1500 Senior, 1800 DASH, 1800 Senior, 2500 DASH, 3000 DASH oraz Wege inspiracje. Jadłospisy te są rozwijane, na początku działania serwisu były tylko 3 wersje do wyboru.

Gdy zdecydujesz się na jedną z diet, otrzymujesz jadłospis na 28 dni. Na każdy dzień przewidziane są 4 posiłki, istnieje też opcja wymiany jednego z nich na inny. Każdego dnia można otrzymać także poradę, np. mówiącą o tym, żeby w czasie posiłku wyłączyć telewizor czy telefon. Jadłospis na dany dzień można pobrać w pliku PDF, a także sprawdzić listę składników, które trzeba zakupić.

Centrum Dietetyczne Online

Chcielibyśmy napisać o jeszcze jednej możliwości – to Centrum Dietetyczne Online organizowane przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwo Zdrowia.

W jego ramach można umówić się na bezpłatne konsultacje dietetyczne online. Aby to zrobić, musisz najpierw założyć konto w serwisie, po czym wypełnić prostą ankietę o sobie. Oprócz podstawowych informacji, dotyczących wieku czy wagi, należy określić, co jesz na co dzień oraz czy uprawiasz sport. Następnie wybierasz dzień i godzinę, w której mają odbyć się konsultacje. O wybranej porze możesz porozmawiać z dietetykiem poprzez chat, video lub rozmowę głosową.

W ten sposób możesz otrzymać wskazówki żywieniowe, również wtedy, gdy borykasz się z konkretnymi chorobami. Co istotne, nie są one jednorazowe – na konsultacje możesz zapisywać się zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz i co za tym idzie, współpraca ta może mieć charakter długofalowy. To, w połączeniu z jadłospisem z NFZ, może stanowić kompleksową opiekę dietetyczną, i to całkowicie przez internet.

Dieta online – jak dietetyk dobiera dietę online?

Chcesz schudnąć lub ze względów zdrowotnych najwyższy czas, aby lepiej zadbać o swoje codziennie odżywianie? Zamiast tracić czas na dojazdy do dietetyka, umów się na wizytę online. Jak to zrobić i jak działa dietetyk przez internet? Podpowiadamy.

Dieta online – korzyści

Wykupienie diety online niesie za sobą sporo korzyści. To przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Nie masz wymówek, że najbliższa wizyta dopiero za dwa tygodnie, a ty akurat tego dnia nie możesz lub nie masz czasu na dojazdy. Porady dietetyczne przez internet zwykle są też tańsze, aczkolwiek to nie zawsze musi być regułą.

Za to otrzymujesz spersonalizowaną dietę, którą, w zależności od oferty poradni dietetycznej, często można też modyfikować. I to wszystko na podstawie twoich potrzeb, ale też smaków, ale to zaraz dokładniej omówimy, przy okazji wyjaśniania, jak działa dietetyk online.

A czy warto się umówić na konsultacje dietetyczne przez internet? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Dlatego zobacz, jak to przebiega i czy jest to rozwiązanie dla ciebie.

Jak działa dietetyk online?

Na początek musimy wyjaśnić, że przedstawimy tu ogólny sposób działania dietetyków online, ponieważ każdy z nich może mieć wypracowane nieco inne standardy, procedury, ale o dostępnych możliwościach też napiszemy – nie martw się. Co więcej, będziemy bazować na doświadczeniach naszej redaktorki, która sama współpracowała z dwoma poradniami dietetycznymi.

Pierwszym krokiem, do ułożenia diety online, jest konieczność wypełnienia ankiety/formularza. Tam podajesz podstawowe informacje, takie jak wiek, wzrost i waga (są one niezbędne m.in. do określenia zapotrzebowania kalorycznego). Musisz też odpowiedzieć na pytania, jakie były twoje dotychczasowe doświadczenia z dietami odchudzającymi (na tej podstawie dietetyk będzie wiedzieć, co wcześniej nie działało, z czym był problem, dlatego nie warto zatajać informacji o poprzednich porażkach).

We większości takich ankiet, znajduje się też najchętniej wypełniane pole, czyli co lubisz, a czego nie. Dobrze się zastanów, zanim uzupełnisz sekcję tego, czego nie lubisz lub na co masz alergię, bo nie zawsze będzie możliwość modyfikacji jadłospisu, gdy okaże się, że zapomniałeś o tym, że nie cierpisz wędzonych ryb, a te pojawiają się trzy razy w tygodniu.

Aby móc ułożyć zdrową i skuteczną dietę, w formularzu zwykle trzeba też opisać problemy zdrowotne (jeśli występują), zalecania lekarza, regularnie przyjmowane leki i w miarę możliwości, dołączyć aktualne badania (dietetyk może zalecić ich wykonanie).

Na podstawie tak wypełnionej ankiety, dietetyk zabiera się za układanie jadłospisu, w oparciu o twoje preferencje, a także zapotrzebowanie. Dieta może być na tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc – często poleca się, aby jadłospis powtórzyć, a nie od razu zamawiać nowy. Gdy chcesz kontynuować współpracę, konieczne jest zrewidowanie efektów i dopasowanie do nich nowego jadłospisu.

Tak to działa „mniej więcej”, ale są jeszcze dodatkowe opcje. Niektórzy dietetycy, w ramach tej usługi, oferują konsultacje telefoniczne lub mailowe, a także cotygodniowe wsparcie. Dzięki temu nie tylko dają ci gotowe rozwiązania, ale też uczą, jak zmieniać nawyki żywieniowe, aby… nie uzależnić cię od ich pomocy. Czasami możesz modyfikować dietę już po jej otrzymaniu – uznasz, że dana potrawa ci nie odpowiada i chcesz ją zmienić. Tylko, im więcej takich opcji, tym droższa jest usługa, musisz więc zastanowić się, na czym ci najbardziej zależy.

Jak wybrać dietetyka przez internet? Sprawdzone porady online

Kluczową kwestią jest to, jak wybrać dietetyka przez internet, aby mieć pewność, że trafiasz do doświadczonego specjalisty, który naprawdę dopasowuje dietę do ciebie i twoich potrzeb. Jak to zrobić? Szukaj rekomendacji – wśród znajomych, opinii w sieci, na forach. Często dietetycy prowadzą profile w mediach społecznościowych, możesz ich przez chwilę poobserwować, aby sprawdzić, czy ich podejście ci odpowiada.

Często też udostępniają darmowe, przykładowe jadłospisy lub publikują swoje przepisy. W ten sposób sprawdzisz, czy macie podobne „smaki”. Tym się kierowała nasza redaktorka i dzięki temu wiedziała, że posiłki będą odpowiadały jej gustom, a co za tym idzie, nie będzie się czuła, jakby była na „diecie”.

Natomiast, jeśli pomocy dietetyka szukasz powodu problemów zdrowotnych, może być ci potrzebny specjalista w konkretnej dziedzinie, czyli np. psychodietetyk, gdy masz problemy z jedzeniem emocjonalnym lub dietetyk posiadający doświadczenie w leczeniu pacjentów z insulinoopornością, Hashimoto czy innymi chorobami autoimmunologicznymi.