Laptop na biurku

Czy porady prawne online są bezpieczne?

Porady online są już świadczone przez różnych specjalistów, w tym prawników. Usługa ta zyskuje na popularności, ponieważ ma wiele korzyści. Z konsultacji prawnej mogą skorzystać osoby, które np. nie mogą wychodzić z domu, ponieważ są ograniczone ruchowo, mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których nie ma dostępu do specjalistów lub umówienie się z nimi graniczy z cudem, czy osoby, które zwyczajnie nie mają czasu na chodzenie od kancelarii do kancelarii w poszukiwaniu adwokata. Pomimo zalet takich porad online, warto zastanowić się nad ich bezpieczeństwem. Jak korzystać z konsultacji przez Internet? Na co zwrócić uwagę poszukując porad prawnych online?

Sprawdź kompetencje specjalisty

Poszukując porad prawnych online, najważniejsze jest sprawdzenie wybranego specjalisty. Konsultacja tylko wtedy będzie pewna, jeśli udzieli jej osoba z potwierdzonymi kompetencjami. W związku z tym świadczyć je mogą głównie adwokaci i radcy prawni. Prawnicy nie mają udokumentowanych kwalifikacji zawodowych, warto wziąć to pod uwagę. Poszukując specjalisty, należy zapoznać się z zakresem usług, jakie świadczy. Niektórzy adwokaci specjalizują się w wybranej dziedzinie prawa, jest to np. prawo pracy, prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo finansowe itp. Warto więc dopasować wybór eksperta do problemu, o jaki chcemy zapytać.

Opinie o adwokacie/radcy prawnym

Chcąc mieć pewność, że dana porada online zostanie udzielona na najwyższym poziomie, warto zapoznać się z opiniami osób, które już z nich korzystały. W tym celu należy sprawdzić, co o adwokacie bądź radcy prawnym sądzą jego klienci. To też dużo mówi o sposobie udzielania takiej porady, czy zachowano wszelkie środki bezpieczeństwa, czy porada była wyczerpująca, w jakim terminie została ona udzielona itp.

Bezpieczeństwo danych

Poza sprawdzeniem osoby, która udziela porad prawnych, istotne jest także bezpieczeństwo świadczenia takiej usługi. Głównie chodzi tu o przesyłanie danych i informacji osobistych, które należy przekazać, by uzyskać poradę online. Niektórzy specjaliści preferują formę wysyłania e-maili, co jest dobrym rozwiązaniem, choć niejedynym. Na stronach internetowych ekspertów z zakresu prawa dostępne są także formularze zgłoszeniowe i oczywiście płatności online, za pomocą których należy uiścić opłatę za konsultację. Takie strony powinny być chronione przez protokół szyfrujący dane, czyli popularny SSL. Wówczas korzystanie z nich jest bezpieczne, trzeba jednak zwracać na to uwagę.

Anonimowość klienta

W przypadku porad prawnych online bardzo ważne jest też zagwarantowanie anonimowości klientowi. Należy upewnić się, że zapytania, ale i odpowiedzi adwokatów czy radców prawnych nie będą publikowane np. na stronie internetowej. Na porady online często decydują się osoby, które boją lub wstydzą się powiedzieć o nich wprost na tradycyjnej konsultacji, ich problemy mogą dotyczyć rozwodów, trudnych sytuacji rodzinnych, kryminalnych itp. Przestrzeń internetowa umożliwia im fachowe uzyskanie pomocy w obrębie każdej dziedziny prawa, jednak warto przy tym pamiętać, że anonimowość musi zostać każdemu zapewniona.

Jedna myśl w temacie “Czy porady prawne online są bezpieczne?”

  1. Pewnie wiele zależy od tego, kto ich udziela. Musi to być prawnik. Warto sprawdzić, jakie dana osoba ma kwalifikacje i kompetencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *