Szukanie pomocy w internecie

Jak pomaga psychiatra online? Z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się po poradę psychiatryczną online?

Masz problemy emocjonalne, lecz nie wiesz, do kogo się z nimi zwrócić? A może podejrzewasz, że cierpisz na zaburzenia, choroby psychiczne? Sprawdź, gdzie szukać pomocy oraz czy porada psychiatryczna online może być rozwiązaniem.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń, oraz chorób psychicznych, m.in. depresji, nerwicy, schizofrenii, ale też uzależnienia, zaburzeń odżywiania oraz fobii (m.in. fobii społecznej).

Wizyta w gabinecie psychiatrycznym najczęściej polega na rozmowie. Czasami konieczne jest skierowanie na dodatkowe badania, np. do neurologa, w celu dalszej diagnostyki. Często, w ramach leczenia, pacjentowi przepisywane są leki, a także kierowany jest dalej na psychoterapię (m.in. w przypadku depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania).

Przy czym warto tutaj wiedzieć, czym różni się psychiatra od psychologa i psychoterapeuty, ponieważ znajomość kompetencji tych specjalistów będzie determinować ich wybór. Psycholog zajmuje się w głównej mierze badaniem kompetencji intelektualnych, udzielaniem wsparcia (np. ofiarom przemocy). Psycholog może być psychoterapeutą, ale nie zawsze jest to regułą (trzeba zdobyć dodatkowe wykształcenie). Taka terapia potrzebna jest wtedy, gdy pacjent przez dłuższy czas nie radzi sobie z emocjami, problemami, a przyczyna tkwi najczęściej w nim samym. Natomiast psychiatra to lekarz medycyny, który jako jedyny z tej grupy trzech specjalistów, może przepisywać leki.

W leczeniu zaburzeń często pierwszym krokiem powinna być wizyta u psychiatry, który zdiagnozuje problem, ustali leczenie farmakologiczne i skieruje do dalszych specjalistów (np. psychoterapeuty).

Kiedy zgłosić się po poradę psychiatryczną online?

Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania – możesz umówić się na wizytę we własnym zakresie, prywatnie lub na NFZ. Często jednak sama konsultacja w gabinecie jest dużym stresem, osoby, które cierpią np. na zaburzenia lękowe czy fobię społeczną, mogą nie być w stanie zdobyć się na tak duży krok. Wtedy rozwiązaniem może być konsultacja psychiatryczna online.

Jak wcześniej pisaliśmy, pierwszy etap takiej wizyty to rozmowa, a tę można przeprowadzić przez internet. Na jej podstawie lekarz oceni, co dalej – może zalecić kolejną e-wizytę, skierować na psychoterapię (ta też może odbyć się online) lub, w razie konieczności, wypisać e-receptę.

Kiedy się zgłosić po poradę online? Gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek zaburzenia emocjonalne, np. częste zmiany nastroju, uczucie osamotnienia, lęki, niepokój, myśli samobójcze. Wizyta u psychiatry jest konieczna, gdy jesteś uzależniony, np. od hazardu, alkoholu lub narkotyków. E-wizyta jest dobrym rozwiązaniem, gdy niepokoi cię długotrwałe obniżenie samopoczucia, lecz jednocześnie nie masz pewności, czy to coś poważnego i potrzebuje konsultacji, aby wiedzieć, co dalej.

Psychiatra online – wady i zalety

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że u psychiatry leczą się tylko osoby poważnie chore psychicznie, do czego osoby „zdrowe” nie chcą się przyznawać, unikają więc takich gabinetów, jak tylko mogą. Psychiatra online zapewnia pełną dyskrecję (nie musisz martwić się, że spotkasz kogoś znajomego), a także komfort spotkań, które przebiegają w dobrze znanym ci środowisku, czyli w twoim domu.

To korzystne rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub tych, które mieszkają za granicą/w małych miejscowościach i dojazd do gabinetu byłby zbyt dużym obciążeniem. Psychiatra online pomoże, gdy masz fobię społeczną, odczuwasz lęk przed wychodzeniem z domu.

Oczywiście, nie zawsze e-konsultacja będzie wystarczającym sposobem leczenia, jest to jednak dobry punkt wyjścia, aby móc ustalić, co należy zrobić w celu poprawy swoje zdrowia psychicznego. Dużym ułatwieniem jest to, że lekarz może wystawić e-receptę.

A jakie są wady? Dla niektórych osób ważny jest bezpośredni kontakt, który ma wpływ na efektywność leczenie. W przypadku osób starszych ograniczeniem może być konieczność korzystania z nowoczesnych technologii.

Musisz samodzielnie określić, jaka forma pomocy będzie dla ciebie optymalna, aczkolwiek jedno jest pewne – jeśli czujesz, że coś jest nie tak, nie warto zwlekać, tylko od razu zgłosić się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *